Titkok a férfi meddőségről: A „rejtett világ”, amelyről kevesen beszélnek

Ha végigsétálnál az utcán, és megkérdeznéd az embereket, hányan tudnák megmondani, hogy globálisan hány férfit érint a nemzőképességi probléma? Valószínűleg kevesen. Az ilyen témák általában a tabuk közé tartoznak. Ezek a tabuk éppen azok, amelyek a legtöbb kárt okozzák.

Magyarországon minden ötödik pár meddőséggel küzd, ami azt jelenti, hogy a lakosság jelentős része érintett valamilyen formában. Ez azt is jelenti, hogy minden bizonnyal ismerünk olyanokat, akiknek problémát okoz a családalapítás. Talán a szomszédaink, a barátaink, vagy éppen a családtagjaink küzdenek ezzel a nehéz helyzettel.

Azonban miért van az, hogy még mindig olyan nehéz erről beszélni? Miért hagyjuk, hogy ezek a problémák elsöprésre kerüljenek?

Először is, az elhallgatás árt azoknak, akik éppen küzdenek a gyermekvállalással. A hallgatás azt az üzenetet közvetíti, hogy ez egy szégyenletes vagy tabutéma, ami további stresszt és kínos érzéseket szülhet az érintettekben. A stressz pedig nem csak lelkileg, de fizikailag is káros lehet, sőt, akár még súlyosbíthatja is a meddőségi problémákat.

Másodsorban, az elhallgatás megakadályozza a preventív szemlélet kialakulását. Ha nem beszélünk róla, hogyan tudhatnánk, hogy milyen lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy megelőzzük vagy kezeljük ezeket a problémákat? Mennyi férfi és nő életét könnyíthetné meg, ha már fiatalabb korukban szembesülnének a meddőséggel kapcsolatos tényekkel és lehetőségekkel?

Az első lépés az lenne, hogy felismerjük és elfogadjuk, hogy a férfi meddőség valós probléma, amelyet nem szabad elhallgatni vagy tabuként kezelni. Ezután pedig elengedhetetlen lenne, hogy megteremtsük a nyitott és támogató párbeszéd lehetőségét mind a társadalomban, mind az egészségügyi intézményekben. Csak így lehetne tényleges előrelépést elérni ezen a területen.