
Sperma minőség és alvási szokások?
Az alvási szokások az egészségünket alapvetően befolyásolják, úgy ahogy a lelki állapotunkat is. Egy 2020-as tanulmány során mutatták ki tudósok, hogy a rossz alvási szokások negatív hatással lehetnek a spermiumok paramétereire is, egészen pontosan a koncentráció, totál spermaszám, motilitás - különösen a progresszív motilitás, valamint a morfológia értékeiben mutatkozik eltérés. A nemzőképesség szempontjából a motilitás (a spermiumok mozgénykonysága), ezen belül is a progresszív motilitás kiemelt jelentőséggel bír, hiszen ez garantálja azt, hogy a spermium eljusson a petesejthez, hogy a megtermékenyítés létrejöhessen.
Egykorábbi állatkísérlet során már kimutatták, hogy a korlátozott alvási időtartam jelentősen csökkenti a spermiumok minőségét. Chen és munkatársai azt találták, hogy az alvási időtartam fordított U alakú korrelációt mutat az ondó térfogattal és a spermiumszámmal, ami azt jelenti, hogy mind a túl kevés, mind pedig a túl hosszú alvási időtartam negatívan befolyásolja a spermaképet. Az ideális alvási idő 7,5-8-5 óra közé esik.
Ezzel párhuzamosan a szakirodalomban arra is rávilágítanak, hogy azok a férfiak, akiknek rossz alvási szokásai voltak, az intim együttlétek száma is szignifikánsan kevesebb volt egy hónapban. Nyilván ezt a mindennapokban mindannyian átérezzük, a rossz alvás már napokon belül nagyon terhelő kimerültséget, stresszt okoz, ami magával gördít olyan tényezőket, amik mind-mind negatívan befolyásolják a gyermekvállalás sikerességét.
Természetesen nem csak a férfiakat érintik a rossz alvási szokások által okozott negatív hatások. Egy idei tanulmányban, mely során az IVF kezeléseken részt vevő párokat is bevonták az alvási szokásokkal kapcsolatos hatások megfigyelésébe, észrevették, hogy a rossz alvási szokások (párhuzamban az ehhez kötődő munkakörökkel) a nőknél az IVF eljáráshoz szükséges petesejt leszívás során kevesebb és rosszabb minőségű sejteket találtak, mint azoknál, akiknek alvási szokásaik kielégítőek.
Források: